Karta motorowerowa – czy nadal aktualna?

Jeszcze do 2013 roku wszyscy niepełnoletni adepci jednośladów mogli wyrobić sobie kartę motorowerową. Dzisiaj to prawo już nie obowiązuje, a zostało zastąpione przez dodatkowe uprawnienia dla młodych kierowców. Przeczytaj o tym poniżej!

Co to jest karta motorowerowa?

W świetle prawnym karta motorowerowa to dokument uprawniający osoby niepełnoletnie do prowadzenia motorowerów. Aby ją uzyskać młodzież szkolna (od 13 roku życia) przystępowała do kursu oraz egzaminu organizowanego przez dyrektora placówki szkolnej. Ogromną zaletą tego rodzaju szkolenia była jego cena, która wynosiła dokładnie 0 złotych. Dla młodzieży to była prawdziwa gratka, zwłaszcza dla tych, którzy chcieli dojeżdżać do szkoły swoim skuterem. Jednak wraz ze zmianą przepisów nadeszły też bardzo poważne utrudnienia dla młodzieży.

Dlaczego karta rowerowa już nie obowiązuje?

Ktoś mógłby powiedzieć, że dla młodzieży karta motorowerowa była świetną opcją. Ile lat już nie obowiązuje? Zmiany weszły w życie w 2013 roku, więc nie spotkamy już na drogach kogoś, kto miałby przy sobie ważną kartę motorowerową. Przyczyną zmian było wprowadzenie ustawy o kierujących pojazdami. Jej celem w kontekście prawka na motorower było zwiększenie poziomu nauczania i jakości prowadzenia jednośladów wśród młodzieży.

Co zamiast karty motorowerowej?

Oczywiście młodzi ludzie nie zostali pozbawieni możliwości prowadzenia motorowerów. Jednak karta motorowerowa została zamieniona na prawo jazdy kategorii AM. To niestety oznacza o wiele większy wydatek, niż tylko dawne zorganizowanie na egzamin jakiegoś skutera. Teraz trzeba wydać nawet 1500 zł i to dla wielu nastolatków (a raczej ich rodziców) wydatek nie do zaakceptowania. Pozostaje więc czekać do 18 roku życia, by jeździć motorowerem legalnie, o ile nie chcesz zrobić prawka AM.

Chcesz zacząć przygodę z pojazdami i potrzebujesz wsparcia? A może szukasz szkoły nauki jazdy? Sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Warszawie i zapoznaj się z innymi artykułami od BeDriver, żeby poszerzyć swoją wiedzę jeszcze przed kursem!

Wróć do bloga