Jazda samochodem bez dokumentów – czy naprawdę możesz?

Dawniej za brak dokumentów podczas kontroli policyjnej kierowca otrzymywał karę 50 zł. Była naliczana za każdy brakujący dokument. A jak jest dzisiaj? Od 2018 roku obowiązuje dowolność w wożeniu ze sobą niektórych dokumentów. Jakich? Przeczytaj!

Jazda autem bez dokumentów – bez których?

Zmiany, które weszły w życie w 2018 roku, zniosły obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Nie trzeba również mieć przy sobie potwierdzenia wykupienia polisy OC. Wszystkie te dane policjant jest w stanie zweryfikować przez elektroniczny system CEPiK. Poza tym w 2020 roku przestał obowiązywać nakaz posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Tak więc już od kilku lat jazda bez dokumentów jest w pełni legalna i nie grozi Ci za nią mandat. Czy aby na pewno?

Czy dokumenty przestały być potrzebne?

To prawda, że jazda bez dokumentu prawa jazdy jest możliwa. Okazuje się jednak, że są pewne sytuacje, w których kierowca musi mieć przy sobie potwierdzenie posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami. O jakie przypadki chodzi? Po pierwsze nakaz posiadania prawa jazdy dotyczy wszystkich tych, których dane nie występują w CEPiK. Oznacza to głównie obcokrajowców. Jednak prawo jazdy muszą też mieć przy sobie kierowcy prowadzący nie swoje auto lub pochodzące z wypożyczalni.

Do czego potrzebny jest dowód rejestracyjny i prawo jazdy?

Skoro obecnie jazda bez dokumentów jest legalna, to po co Ci w zasadzie dowód i potwierdzenie uprawnień? Sprawa jest bardzo prosta. Dowód rejestracyjny jest konieczny gdy:

  • wyjeżdżasz za granicę;
  • sprzedajesz samochód;
  • zamierzasz wykonać cykliczne badanie techniczne auta;
  • masz do załatwienia sprawy administracyjne w wydziale komunikacji.

Podobnie prawo jazdy przyda Ci się do pozytywnego przejścia kontroli policyjnej za granicą, pomoże załatwić sprawy urzędowe i jest w pewnych sytuacjach alternatywą dla dowodu rejestracyjnego.

Czy policja może zabrać Ci dowód, skoro został w domu?

Zdecydowanie tak. To prawda, że jazda bez dokumentów przy sobie jest możliwa. Nie oznacza to jednak, że policja przestała weryfikować zatrzymanych do kontroli kierowców. Cały proces odbywa się elektronicznie i nie wymaga potwierdzenia papierowymi odpowiednikami dokumentów. Podobnie jest z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Zostaje to odnotowane w bazie CEPiK, a kierowca otrzymuje stosowne potwierdzenie.

Jazda bez dokumentów – podsumowanie

Tak – jazda bez papierów jest legalna. Pamiętaj jednak, by zawsze mieć je przy sobie w podróżach zagranicznych i gdy załatwiasz sprawy w wydziale komunikacji. Jeśli chcesz przeczytać więcej podpowiedzi dla młodych kierowców albo szukasz rankingu szkół nauki jazdy w Krakowie lub w innym mieście, to koniecznie zerknij na BeDriver!

Wróć do bloga