Jazda po alkoholu – co Ci grozi?
Problem pijanych kierowców przewija się w mediach cyklicznie. Niedawne zmiany w Prawie jeszcze bardziej zniechęcają do takiego zachowania. W kontekście kierowania pojazdu pod wpływem alkoholu występują dwa kluczowe terminy – jazda po alkoholu i stan nietrzeźwości. Czym się różnią i jakie mają konsekwencje? O tym poniżej!
Czym jest jazda po alkoholu i co za to grozi?
Stan po spożyciu alkoholu występuje wtedy, gdy kierowca w wydychanym powietrzu ma maksymalnie 0,5 promila. Minimalny zakres rozpoczyna się od poziomu 0,2 promila. Jeśli w takim stanie kierujący pojazdem zostanie zatrzymany przez policję i poddany kontroli trzeźwości, wtedy czekają go następujące konsekwencje:
- kara pieniężna w wysokości od 2500 do 30 000 zł;
- zakaz prowadzenia pojazdów w wymiarze 0,5-3 lata;
- 15 punktów karnych;
- możliwy areszt do 30 dni.
Należy pamiętać, że ilość wypitego alkoholu może różnie wpływać na zachowanie kierowcy. Przyjmuje się, że 500 ml piwa powoduje, że kierowca ma w wydychanym powietrzu 0,5 promila alkoholu. Jednak nie warto sprawdzać tego na własnej skórze!
Co to jest jazda pod wpływem alkoholu i jakie ma konsekwencje?
Jazda pod wpływem alkoholu występuje wtedy, gdy kierowca ma ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. W takim przypadku mówi się o prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. Grozi to nie tylko konsekwencjami prawnymi i finansowymi, ale często również stwarzaniem ogromnego niebezpieczeństwa dla zdrowia swojego i innych.
Jeśli kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości, grozi mu:
- areszt, ograniczenie wolności lub więzienie;
- kara finansowa od 5 000 do 60 000 zł;
- zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
- 15 punktów karnych.
W praktyce często się zdarza, że kierujący pojazdem przyczyni się do powstania zdarzenia drogowego. To skutkuje powiększeniem kary nakładanej na sprawcę.
Gdy kierowca spowoduje pod wpływem alkoholu wypadek bez skutku śmiertelnego, podtrzymana jest kara grzywny do 60 000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. Dodatkowo jednak grozi takiej osobie więzienie w wymiarze do 4,5 roku pozbawienia wolności.
Jeśli w wyniku wypadku dojdzie do skutku śmiertelnego lub kierowca spowoduje katastrofę lądową, dożywotnio jest mu zabierane prawo jazdy. Wymiar pozbawienia wolności i kara finansowa pozostają bez zmian.
Ponowna jazda w stanie nietrzeźwości
Czasem jedna nauczka dla kierowcy to zbyt mało. Okazuje się, że w Polsce nie brakuje kierowców popełniających recydywę – kilkukrotne popełnienie tego samego wykroczenia. W przypadku kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu po raz drugi osoba taka zostaje ukarana ograniczeniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli takie postępowanie zostanie zarejestrowane w czasie krótszym niż 2 lata od poprzedniego, grzywna wynosi 5 000 zł. Zostanie na nią również nałożony obowiązek zapłaty kary na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Gdy policja zatrzyma kierowcę 3 raz pod wpływem alkoholu (bez względu na odstęp czasowy), zostaje mu dożywotnio zabrane prawo jazdy.
Nigdy nie jeździj po alkoholu!
Żadna sytuacja nie usprawiedliwia wsiadania za kółko po alkoholu. Dlatego jako młody kierowca pamiętaj, by samemu prowadzić auto w stanie trzeźwości i nigdy nie siadać z kimś, kto po alkoholu prowadzi swoje auto!