Jazda na torze a prawo jazdy – czy musisz je mieć?

W Polsce cały czas rośnie zainteresowanie sportami motorowymi. Moc ma to do siebie, że trudno zaspokoić nią swoje oczekiwania, a to potwierdza tylko regułę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co ma zrobić fan kierownicy, jeśli nie ma jeszcze prawa jazdy, a chciałby poprowadzić samochód na torze? Czy jest to legalne? Przeczytaj!

Czym jest tor wyścigowy?

Zacznijmy najpierw od samego toru wyścigowego, zanim odpowiemy na pytanie: „czy muszę mieć prawo jazdy na tor”. Jest to obiekt zamknięty, który służy do treningów i wyścigów motorsportowych. Za organizację takich imprez odpowiedzialne są instytucje miejskie, prywatni inwestorzy lub Polski Związek Motorowy. Każda z tych organizacji posiada własny regulamin imprez i według niego ustala wymagania stawiane uczestnikom. Na torze wyścigowym można jeździć autami osobowymi, motocyklami, gokartami czy innymi maszynami dopuszczonymi przez organizatora.

Co trzeba mieć, żeby ścigać się na torze

Aby brać udział w oficjalnych wydarzeniach sportowych na torach wyścigowych, konieczne jest prawo jazdy. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rankingiem szkół jazdy w Łodzi. Takie wymaganie znajdziesz w większości regulaminów imprez sportowych na torach. Jeśli impreza jest sygnowana przez Polski Związek Motorowy, musisz też dysponować licencją kierowcy wyścigowego. A to nakłada na Ciebie jeszcze większe wymagania, również finansowe. W kontekście kwestii tor wyścigowy a prawo jazdy warto rozstrzygnąć jeszcze jedną stronę medalu.

Wyjściem może być branie udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych. Te jednak nie są zgodne z prawem, dlatego nie polecamy uczestnictwa w nich. Konieczne jednak było to, by o nich wspomnieć, bo na takich imprezach zwykle niewymagane jest nic oprócz sportowego auta i określonej kwoty na start.

Czy mogę wjechać na tor bez prawa jazdy?

Na wielu torach wyścigowych znajdziesz też opcję wypożyczenia auta na kilka przejazdów. W zdecydowanej większości organizatorzy takich atrakcji zastrzegają, że warunkiem jest posiadanie prawa jazdy. To naturalne, bo wsiadasz do auta sportowego, które jest własnością toru, a firmy ubezpieczeniowe mogą zastrzegać sobie opcję wstrzymania wypłaty odszkodowania za straty, jeśli kierowca nie miał uprawnień. W takiej sytuacji możesz uczestniczyć w jeździe treningowej jako pasażer.

Czy zawsze musisz mieć prawo jazdy na torze?

Jest jednak dobra wiadomość. Na niektórych torach istnieje opcja jazdy bez posiadania uprawnień. Mowa tu o wsiadaniu do pojazdu własnego lub pożyczonego na czas treningu, co potwierdza oświadczenie właściciela. Jeśli zastanawiasz się, „czy muszę mieć prawo jazdy na tor” to w pewnych przypadkach odpowiedź brzmi: nie. Szukaj takich miejsc, w których możesz jechać własnym pojazdem. Zawsze jednak upewniaj się, czy administrator toru uwzględnia jazdę bez prawka.

Szukasz dodatkowych wskazówek dla młodych kierowców? Sięgnij po inne podpowiedzi od BeDriver!

Wróć do bloga