Jak wyrobić prawo jazdy?

Po zdanym egzaminie na prawo jazdy masz jeszcze coś do zrobienia – złożyć wniosek o jego wydanie. Pozytywne zakończenie jazdy w aucie egzaminacyjnym jeszcze nie powoduje, że jesteś pełnoprawnym kierowcą. Teraz przychodzi czas na wyrobienie dokumentu uprawniającego Cię do poruszania się po drogach. Jak to zrobić? Przeczytaj!

Jak wnioskować o prawo jazdy – formularz i opłata

Chcesz wiedzieć, jak wyrobić prawo jazdy? To proste – musisz złożyć odpowiedni formularz do urzędu miasta, starostwa powiatowego lub urzędu dzielnicy (tylko dla mieszkańców Warszawy). Najlepiej podczas składania dokumentów mieć już potwierdzenie wniesienia opłaty, bo urzędnik nie przyjmie Twojego wniosku bez tego. Koszt wyrobienia dokumentu to dokładnie 100,50 zł. Jeśli upoważniasz kogoś spoza najbliższej rodziny do składania wniosku, musisz doliczyć do tego 17 zł kosztów operacyjnych. Na podstawie poprawnie złożonego formularza i potwierdzenia opłaty Warszawska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpocznie proces produkcyjny prawa jazdy.

Jak odebrać swoje prawo jazdy?

Teraz przychodzi pora na oczekiwanie. Zwykle produkcja i dostarczenie prawka nie trwa dłużej niż 9 dni roboczych od momentu zarejestrowania wniosku. W kwestii tego, jak wyrobić prawo jazdy po zdanym egzaminie, ważne jest również zaznaczenie sposobu odbioru. Jeśli mieszkasz w mieście powiatowym, dobrze jest pofatygować się po niego osobiście. Jeżeli jednak musiałoby to się wiązać z pokonaniem kilkunastu kilometrów, może być praktyczne dostarczenie prawa jazdy pocztą. To wygodna forma również wtedy, gdy ze względu na inne obowiązki nie jesteś w stanie pojechać do urzędu w czasie jego pracy.

Kiedy Twoje prawko będzie gotowe?

WWPW dysponuje narzędziami do informowania osób zainteresowanych o postępach w ich sprawach. Możesz wejść np. na stronę info-car.pl i tam wpisać swoje dane, by sprawdzić postęp produkcji prawka. Wszystko, co niezbędne ukaże się właśnie tam. Możesz też zadzwonić do urzędu, który przyjmował Twoje zgłoszenie i zapytać o to, czy dokumenty już są gotowe. Jednak wiemy z praktyki, że sprawdzanie w sieci jest szybsze i po prostu praktyczniejsze.

Wyrabianie prawa jazdy po egzaminie – wnioski

Zdany egzamin to nie wszystko – pozostaje Ci jeszcze kilka drobnych kroków, by móc prowadzić auto. Dlatego wykonaj je jak najszybciej po zdanym egzaminie i ciesz się swoim prawkiem. Zawsze możesz też uzupełnić swoją wiedzę sięgając po porady od BeDriver!

Wróć do bloga