Jak wybrać najlepsze OC na pierwszy samochód?

Zakup pierwszego samochodu to spore wydarzenie. Wraz z jego nabyciem jest też obowiązek wykupienia polisy OC. A ta w przypadku młodego kierowcy może wprawić w osłupienie. Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Jak znaleźć najlepszą opcję dla siebie? Sprawdź poniżej!

OC dla młodego kierowcy – jakie są kryteria?

Trzeba przyznać otwarcie, że OC dla młodych kierowców nie należy do najtańszych. Ma to wpływ doświadczenie w prowadzeniu auta (a raczej jego brak), rodzaj wersji silnikowej pojazdu (im większa pojemność skokowa, tym wyższa składka) oraz polityka ubezpieczeniowa danej firmy. O ile z kwestią doświadczenia czy wielkości silnika można polemizować, to jednak jedna rzecz nie podlega żadnej dyskusji – młodzi kierowcy powodują statystycznie najwięcej zdarzeń drogowych. Ma to ogromny wpływ na wysokie składki ubezpieczeniowe.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Cóż, sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Jednak średnie kwoty wydawane przez młodych kierowców na OC sięgają nawet 1300–1400 zł. Jedni bez trudu „schodzą” poniżej 1000 zł, inni natomiast płacą ponad 2000 zł! Od czego to zależy? Po pierwsze każdy z ubezpieczycieli samodzielnie określa znaczenie terminu „młody kierowca”. Dla jednych towarzystw to osoba, która ma mniej niż 30 lat, a uprawnienia do kierowania pojazdami nabywa w przeciągu ostatnich 36 miesięcy. W takiej sytuacji OC dla młodych kierowców może być naprawdę wysokie. Inni uważają, że osoba powyżej 25 roku nie jest już młodym kierowcą i może liczyć na niższe składki.

Jak obniżyć składkę OC dla młodego kierowcy?

Masz na to kilka sposobów. Jednym z nich jest zakup auta ze współwłaścicielem, który może liczyć na pełne zniżki. Taki model ubezpieczania samochodów jest popularny zwłaszcza w rodzinach z dorosłymi dziećmi. W takiej sytuacji OC dla młodego kierowcy może być więcej niż połowę niższe od standardowej składki. Drugą opcją jest zakup młodego auta. Co to znaczy? Statystycznie najmniejsze składki płaca osoby posiadające pojazdy 5-letnie. Oczywiście nie każdego młodego człowieka stać na taki zakup. Możesz jednak skorzystać z trzeciej opcji – wybór odpowiedniej marki. Ubezpieczanie takich pojazdów jak Audi, BMW, czy Volkswagen jest statystycznie najdroższe. Lepiej postawić na model Skody, czy Seata.

Skoro jesteśmy już przy wyborze pojazdu, najlepiej zdecydować się na opcję z niewielką jednostką napędową. Taki pojazd może mieć do 2 litrów pojemności, ale najlepiej gdyby miał mniej niż 1 litr lub niewiele ponad. Wtedy możesz liczyć na niższą składkę OC dla młodego kierowcy.

OC na pierwsze auto – wnioski

Trzeba przyznać, że wykupienie składki OC na auto dla młodego kierowcy jest wyzwaniem. Jednak możesz skorzystać z powyższych podpowiedzi i skutecznie ją zmniejszyć. Chcesz więcej praktycznych porad? Sprawdź inne artykuły na BeDriver!

Wróć do bloga