Jak przezwyciężyć strach przed jazdą samochodem? 5 najlepszych sposobów!

Chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy, ale czujesz dziwny stres? A może już masz uprawnienia, ale trudno jest ci usiąść za kierownicą auta bez lęku? Nie martw się na zapas! Są skuteczne sposoby zmniejszania obaw i zupełnego wyeliminowania ich. Wtedy strach przed jazdą samochodem będzie jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem!

Dlaczego lęk przed jazdą samochodem się pojawia?

Jakie są przyczyny nadmiernego stresu przed jazdą? Należą do nich:

  • traumatyczne przeżycia z dzieciństwa;
  • nieprzyjemne doświadczenia związane z jazdą samochodem;
  • zaburzenia emocjonalne – amaksofobia.

To, że masz lęk przed jazdą samochodem, nie oznacza od razu, że masz zaburzenia z tym związane. Z drugiej strony nieprzemijające obawy mogą świadczyć o konieczności skorzystania z pomocy specjalisty.

Sposób nr 1 – oswajaj swojego wroga!

Znasz powiedzenie „Przyjaciół trzymaj blisko, a wrogów – jeszcze bliżej”? Strach przed jazdą samochodem to twój przeciwnik, więc musisz dobrze go poznać, zanim zaczniesz z nim walczyć! Czy stres sprawia ci widok wielu aut jednocześnie? Boisz się konkretnych miejsc w ruchu ulicznym, np. jazdy po rondach? A może masz obawę przed wypadkiem? Dobrze pomyśl, co sprawia ci najwięcej trudności i stresu, a dopiero potem określ strategię działania!

Sposób nr 2 – nie zamykaj się w domu!

To prawda, że pandemia częściowo ograniczyła w pewnym momencie swobodę przemieszczania się. Jednym to pasowało, innym nie do końca. Gdy pojawia się amaksofobia, czyli paniczny lęk przed prowadzeniem auta, trudno o samodzielne poradzenie sobie w tej sytuacji. A jeśli chodzi o lęk przed jazdą samochodem po długiej przerwie? Nie jeździj sam! Bierz ze sobą przyjaciela, członka rodziny lub inną znajomą osobę, która ma prawo jazdy. Obecność kogoś bliskiego rozładuje nadmierny stres.

Sposób nr 3 – nie nakręcaj się czarnymi scenariuszami!

Jedną z gorszych rzeczy, które możesz zrobić, jest dolewanie oliwy do ognia. Dotyka cię obawa przed jazdą samochodem? Nie nakręcaj się opowieściami o wypadkach, filmikami z miejsca zdarzenia, czy skutkami zdrowotnymi uczestników takich wypadków. To nic nie da, że obejrzysz sobie kilkuminutowy zlepek „najciekawszych” wypadków z ostatniego tygodnia. Zamiast skupiać się na możliwości wypadku, pomyśl, jak dobrze jest mieć prawo jazdy! Pozwala ci szybciej docierać w wybrane miejsca, podróżować bez większych ograniczeń i być niezależnym. 

Sposób nr 4 – porozmawiaj z innymi!

Gdy lęk nie mija tak łatwo, pewnym wyjściem może się okazać skorzystanie z doświadczenia podobnych tobie osób. Myślisz, że strach przed jazdą samochodem dopada tylko ciebie? Nic bardziej mylnego! Istnieje mnóstwo takich młodych ludzi, którzy mają spore problemy w opanowaniu stresu przed prowadzeniem auta. Możesz spotkać ich na forach dyskusyjnych w internecie. Rozmowa z innymi i wymiana doświadczeń to krok milowy w opanowaniu lęku!

Sposób nr 5 – udaj się do specjalisty

A co wtedy, gdy twój strach to jednak amaksofobia? BeDriver nie specjalizuje się w leczeniu zaburzeń emocjonalnych, a w dostarczaniu informacji o szkołach jazdy i najlepszych instruktorach. Wiemy jednak, jak działa wsparcie kogoś, kto jest specjalistą w swojej dziedzinie. My zbieramy najlepsze ośrodki szkolenia kierowców, sprawdź nasze opinie o szkołach jazdy we Wrocławiu i o instruktorach również z innych miast. Psycholog i psychiatra może zapewnić ci profesjonalne metody walki ze strachem przed jazdą samochodem. 

Podsumowanie

Czy czujesz, że twój problem jest poważny? Skorzystaj z powyższych metod i działaj! 

Wróć do bloga