Jak i gdzie złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w Krakowie?

Zdajemy sobie sprawę, ze cała procedura wyrobienia prawa jazdy jest skomplikowana i może wywoływać stres, szczególnie u młodych osób starających się o swój wymarzony dokument.

Dlatego postanowiliśmy pomoc Wam w znalezieniu miejsc, w którym można złożyć wniosek oraz odebrać dokument po pozytywnym zdaniu wszystkich egzaminów.

Gdzie złożyć wniosek?

Jako przyszły kierowca, masz dwie opcje złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy – elektronicznie lub stacjonarnie.

Która z opcji jest lepsza? Właściwie nie ma znaczenia, w jaki sposób złożyć wniosek, wszystko zależy od Twoich preferencji.

Aby złożyć wniosek przez Internet, musisz wypełnić interaktywny wniosek. A następnie musisz załączyć wniosek oraz resztę wymaganych dokumentów przez stronę internetową Urzędu Miasta Krakowa. Na stronie tej znajdziesz także szczegółową instrukcję, jak poprawnie wykonać cala procedurę.

Jeśli jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku stacjonarnie, możesz wybrać jeden z 6 dostępnych punktów:

  1. w wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców w referacie Prawa jazdy na al. Powstania Warszawskiego 10, Centrum Administracyjne, I piętro, stanowiska 66-69. Mapa
  2. w UMK na ul. Wielickiej 28a. Mapa
  3. w UMK na os. Zgody 2. Mapa

lub w Punktach Obsługi Mieszkańca w galeriach handlowych:

  1. Bronowice – Kraków ul. Stawowa 61, lokal 193. Mapa
  2. Bonarka – Kraków, ul. Kamieńskiego 11, lokal G 26. Mapa
  3. Serenada – Kraków, ul. Bora-Komorowskiego 41, lokal B 213. Mapa

W każdym z tych miejsc bez problemu złożysz wniosek o nadanie PKK i rozpoczniesz całą procedurę nauki jazdy.

Co muszę ze sobą mieć?

Aby moc złożyć wniosek o nadanie PKK oraz rozpocząć całą procedurę, do wybranego punktu musisz udać się z kilkoma niezbędnymi dokumentami:

  1. Wnioskiem o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia, który możesz znaleźć tutaj
  2. Załączniki do wniosku:
  1. Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.
  2. Orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – jeśli starasz się o kategorię C, D, uprawnienia do kierowania tramwajem lub zabrano Ci wcześniej prawo jazdy.
  3. Kolorowa fotografie o wymiarach 35 x 45 mm. Instrukcja wykonania fotografii.
  4. Kserokopia posiadanego prawa jazdy – jeżeli posiadasz.
  5. Pisemna zgoda rodzica lub opiekuna na uzyskanie prawa jazdy kategorii: AM, A1, B, B1, T – jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat.
  6. Dokument pozwalający ustalić Twoja tożsamość.

Czy to coś będzie kosztowało?

Samo złożenie wniosku na prawo jazdy nie kosztuje nic. Jednakże, kiedy już uda Ci się zdać i dostaniesz informacje, ze Twój wymarzony dokument jest już do odbioru musisz wcześniej uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł. Potwierdzenie dokonania opłaty należy przedstawić przy odbiorze dokumentu prawa jazdy, dlatego nie wyrzucaj go!

Opłat można dokonać w kasach Urzędu Miasta Krakowa lub przelewem na konto podając w tytule imię i nazwisko oraz nr pesel.

Opłata przez Internet, powinna trafić na numer konta: 39 1020 2892 2274 3036 0000 0000.

Jeśli wolisz zapłacić w kasie UMK, tutaj znajdziesz aktualne godziny otwarcia kas.

Kiedy dostanę decyzję?

Wydanie profilu kandydata na kierowcę lub decyzji administracyjnej o odmowie wydania prawa jazdy dostaniesz w terminie do 2 dni roboczych od złożenia wniosku.

Jeśli dostaniesz decyzje negatywną, oczywiście masz możliwość skorzystania z tak zwanego trybu odwoławczego. Masz na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydal decyzje. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie internetowej UMK.

Czy muszę składać wniosek osobiście?

Nie, nie musisz składać go osobiście. Złożenie wniosku oraz odbiór profilu kandydata na kierowcę może zostać załatwione przez pełnomocnika posiadającego pisemne upoważnienie do załatwienia sprawy, po okazaniu swojego dokumentu tożsamości.

Gdzie i kiedy mogę odebrać prawo jazdy?

Powinieneś dostać powiadomienie z informacja, ze Twoje prawo jazdy jest gotowe do odbioru. Jednakże możesz także samodzielnie to sprawdzić tutaj (po odbiór możesz się zgłosić dopiero kiedy dokument uzyska status „Dokument do odbioru w urzędzie”).

Dokument można odebrać tylko w Referacie Prawa Jazdy Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa, który znajduje się na al. Powstania Warszawskiego 10, Centrum Administracyjne, I piętro, stanowiska 57-59, w dniach od poniedziałku do piątku.

Gdzie szukać pomocy?

Gdybyś jeszcze miał jakieś pytania, możesz zadzwonić na centralną informację pod numerem telefonu: 12 616 91 09

Wróć do bloga