Ile wydać na pierwszy samochód?

Egzamin praktyczny zakończony pozytywnie to powód do zadowolenia, a jeżeli dopiero stoisz przed wyborem szkoły nauki jazdy, skorzystaj z naszego rankingu szkół jazdy w Warszawie. Teraz przyjdzie czas na wybór swojego pierwszego samochodu. Wraz z tą decyzją pojawiają się oczywiście koszty. I nie chodzi jedynie o zakup samego pojazdu – poza nim przyjdzie Ci zapłacić za wiele innych rzeczy i usług. Sprawdź więc, ile wydać na pierwsze auto!

Jaką kwotę przeznaczyć na pierwszy samochód?

Kupując pierwsze auto, możesz mieć niezły mętlik w głowie. Ale spokojnie – pomożemy Ci wszystko ogarnąć. Pierwsza kwestia to ustalenie budżetu na sam zakup. To indywidualna sprawa, bo każdy wie, ile na pierwsze auto może wydać pieniędzy. Powiedzmy jednak, że masz do dyspozycji 15 000 zł. To już całkiem sporo i za te środki możesz kupić nawet 12-letnie auto w dobrym stanie z przyzwoitym wyposażeniem. Pamiętaj jednak, że posiadając taką sumę pieniędzy, nie możesz myśleć o przeznaczeniu jej tylko na sam zakup. Dlaczego? Zaraz się przekonasz. Załóżmy, że auto kosztuje Cię 12 000 zł. Co dalej?

Dodatkowe koszty przy zakupie samochodu

Zacznijmy od obowiązków, które ma każdy właściciel świeżo zakupionego auta. Jeżeli nie jest to auto z salonu (a za 12 000 zł nie kupisz auta z salonu), konieczne jest zapłacenia podatku PCC. To 2% od całkowitej kwoty przeznaczonej na auto. W Twoim przypadku będzie to 240 zł. Poza tym pierwsze auto, jak i każde inne kupowane później, musisz zarejestrować. To oznacza wykonanie obowiązkowego badania technicznego, które wynosi 100 lub 162 zł (druga kwota obowiązuje dla aut z LPG). Jeżeli kupujesz pojazd z innego powiatu, w grę wchodzi też przerejestrowanie samochodu. A to koszt 180,50 zł. Tak więc z 12 tysięcy robi się w najgorszym wypadku 12 582,50 zł. A to jeszcze nie koniec.

Za co jeszcze musisz zapłacić przy zakupie auta?

Kolejna sprawa to ubezpieczenie. Ile na pierwsze auto wydasz z powodu OC? Jeśli rejestrujesz samochód na siebie, nie mamy niestety dobrych wiadomości. W skrajnych przypadkach młodzi kierowcy płaca za OC nawet 2000 zł! Średnia to nieco ponad 1300 zł. Dlatego dla obliczeń przyjmiemy taką kwotę. Poza polisą OC auto z rynku wtórnego będzie też wymagało serwisu. Dla pewności warto wymienić w nim olej silnikowy i wszystkie filtry. Niektórzy są też zdania, że po zakupie pojazdu z drugiej ręki dobrze jest wymienić również napęd rozrządu i pompę wody. Dzięki temu Twoje pierwsze auto będzie pewniejsze. W zależności od modelu taki serwis może pochłonąć nawet 1000 zł.

Zakup pierwszego auta – podsumowanie kosztów

Jakie są więc wnioski? Koszt zakupu pojazdu to 12 000 zł. Wszystkie dodatkowe koszty, które musisz ponieść to ok. 1852,50 zł. Jeżeli chcesz dodatkowo wykonać prosty serwis eksploatacyjny, to koszty podniosą się do 2852,50 zł. W ten sposób z kwoty 12 000 zł dochodzimy do 14 852,50 zł. Widać, że z Twojego budżetu zostanie niecałe 150 zł. A to nie wystarczy nawet na zatankowanie auta do połowy (chyba że masz LPG).

Dlatego pamiętaj, że planując zakup auta z rynku wtórnego, warto mieć w zapasie jeszcze kilka tysięcy na dodatkowe wydatki. Teraz będziesz inaczej podchodzić do poszukiwań samochodu, prawda? Jeśli szukasz sprawdzonych porad motoryzacyjnych, sięgnij do innych artykułów na BeDriver!

Wróć do bloga