Ile trwa oczekiwanie na prawo jazdy?

Zdany egzamin na prawko to jedna z najlepszych chwil w życiu młodego człowieka. Jednak zanim będziesz poruszać się po drogach, legalnie prowadząc auto, musisz wyrobić sobie dokument potwierdzający umiejętności. Jak długo się na niego czeka? Przeczytaj!

Ile trwa wyrobienie prawa jazdy?

Zastanawiasz się, ile trwa wyrobienie prawa jazdy? Zwykle Wytwórnia Papierów Wartościowych dokonuje produkcji prawka w czasie do 9 dni roboczych. Pamiętaj, że są to dni, które nie uwzględniają weekendów i ustawowo wolnych od pracy. Dlatego w skrajnych sytuacjach oczekiwanie może potrwać nawet dwa tygodnie kalendarzowe. Najczęściej jednak oczekiwanie na wydanie prawa jazdy trwa zdecydowanie krócej.

Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?

9 dni oczekiwania to całkiem sporo, prawda? Na fakt, ile czasu trwa wyrobienie prawa jazdy, mogą mieć wpływ przeróżne okoliczności. Jedną z przyczyn przeciągającego się oczekiwania może być błędnie wypełniony wniosek. Wszelkie wątpliwości lub rozbieżności powodują wstrzymanie produkcji i wszystko należy rozpoczynać od początku. Jeśli jednak cały proces wypełniania dokumentów przebiega prawidłowo, możesz spodziewać się swojego upragnionego prawa jazdy po 9 dniach od złożenia wniosku.

Czy prawko da się uzyskać szybciej?

Dla niektórych 9 dni to cała wieczność, zwłaszcza gdy do dyspozycji mają już auto. Na szczęście proces produkcyjny prawa jazdy jest na tyle sprawny, że w wielu przypadkach udaje się go zakończyć szybciej. Może się więc zdarzyć, że już kilka dni po złożeniu papierów Twoje prawko będzie gotowe do odebrania. Najlepiej sprawdzać to online przez stronę info-car.pl. To właśnie tam Warszawska Wytwórnia Papierów Wartościowych zamieszcza informacje o statusie Twojego dokumentu.

Ile trwa produkcja prawa jazdy – podsumowanie

Rzadko zdarza się, że wydawanie prawa jazdy trwa dłużej niż 9 dni roboczych. Najlepiej na bieżąco sprawdzać, czy status Twojej sprawy się zmienił. Gdy tylko je odbierzesz, od razu będziesz mógł prowadzić auto, na które masz uprawnienia. Pamiętaj też, że najlepsze porady dotyczące kierowania pojazdami, prawa jazdy, zasad i innych spraw z tym związanych znajdziesz na blogu BeDriver! A jeśli jesteś z Warszawy i szukasz informacji na temat szkół jazdy, sprawdź nasz ranking prawa jazdy w Warszawie na naszej stronie.

Wróć do bloga