Dobry instruktor nauki jazdy – jak go rozpoznać?

Bardzo dobry nauczyciel na kursie to niemal gwarancja zdanego egzaminu praktycznego. Jednak znalezienie takiej osoby wcale nie musi być łatwe. Po czym poznać, że dany instruktor rzeczywiście jest dobry? Jakie cechy powinien mieć? Przeczytaj tych kilka wskazówek!

Po 1 – kompetencje

Jeśli nauczyciel w OSK chce być uznany jako dobry instruktor nauki jazdy, musi mieć wiedzę. Nawet jeżeli jest przesympatyczny i sypie żartami, ale nie ma wiedzy, to nie odniesiesz z jego nauki zbyt wiele korzyści. Przede wszystkim instruktor musi znać aktualne przepisy i wiedzieć, jak zastosować je w praktyce. Poza tym musi być to połączone z umiejętnością przekazania zasad kursantowi.

Po 2 – cierpliwość

Gdyby zapytać absolwentów konkretnych szkół, jaki jest dobry instruktor, odpowiedzą, że cierpliwy. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Jako kursant znasz tylko teorię i to pewnie nie w stopniu perfekcyjnym. Brakuje Ci jednak połączenia jej z praktyką. Dlatego potrzebny Ci ktoś, kto będzie cierpliwie tłumaczył jakie przepisy wchodzą w grę w danej sytuacji na drodze. Cierpliwość przyda się też w sytuacjach, gdy trudno będzie Ci pojąć jakąś sprawę lub wypracować przydatny nawyk za kierownicą.

Po 3 – pozytywne nastawienie

Patrzenie z góry na młodego adepta kierownicy nie pomaga mu w przyswajaniu wiedzy. Dlatego we wszystkim tym, co ma dobry instruktor, ważne jest również pozytywne podejście do kursanta. Z perspektywy nauczyciela uczeń może robić naprawdę bardzo błahe błędy, nazywane często szkolnymi. Łatwo więc wpaść w manierę strofowania kursanta lub patrzenia na niego z pogardą. Jeśli ktoś chce uchodzić za dobrego instruktora nauki jazdy, nie może się w ten sposób zachowywać.

Po 4 – wzniecanie zapału i pewności siebie

Niemal każdy kursant w trakcie zajęć opada z sił. Może mu brakować mobilizacji, bo pewne manewry mu nie wychodzą, inni natomiast mocno się stresują. Rolą nauczyciela jest nie tylko zapewnić odpowiednie szkolenie i nadzór podczas jazdy. Dobry instruktor nauki jazdy powinien też dać młodemu kierowcy pewność siebie i pomóc mu walczyć ze zniechęceniem. Jest swego rodzaju mentorem i zapewnia szkolenie również z technik jazdy oraz odpowiedniego nastawienia do kierowania samochodem.

Po 5 – komunikatywność

Wyobraź sobie, że czeka Cię 30 godzin spędzonych w towarzystwie osoby, której nie lubisz. Nie dość, że drażni Cię każde jej słowo, to jeszcze masz się od niej uczyć! Komunikatywność i umiejętność dogadania się z kursantem to cechy dobrego instruktora nauki jazdy. Takiej osoby szukaj, gdy chcesz odnieść jak najwięcej korzyści z kursu. Jeżeli nie wiesz którą szkołę nauki jazdy z najlepszymi instruktorami wybrać, sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Warszawie i okolicach.

Do Twojej dyspozycji przygotowaliśmy wiele innych porad z zakresu prawa jazdy. Skorzystaj też z wyszukiwarki instruktorów, którą znajdziesz na BeDriver!

Wróć do bloga