Do czego uprawnia Cię prawo jazdy kat. B?

Każdy młody adept kierownicy czeka na otrzymanie prawa jazdy kat. B. Zwykło się uważać, że uprawnia ono do poruszania się autami osobowymi, ale to nie wszystko. Dzięki kategorii B możesz prowadzić więcej pojazdów, niż myślisz! Przekonaj się! A jeśli jeszcze nie posiadasz prawa jazdy, sprawdź nasz ranking najlepszych szkół jazdy w Warszawie!

Prawo jazdy kategorii B a auta do 3,5 tony DMC

To oczywiste, że prawo jazdy kat B uprawnia Cię do poruszania się autami osobowymi. W rozumieniu przepisów możesz również siadać za kółkiem każdego innego samochodowego pojazdu o DMC do 3,5 tony. Oznacza to, że na podstawie prawa jazdy kategorii B poprowadzisz busa, a nawet auto dostawcze, jeśli jego dopuszczalna masa całkowita nie będzie przekraczała 3,5 tony. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych młodych kierowców, którzy chcą pracować jako kierowcy.

Prawo jazdy B a prowadzenie zestawów

Co ciekawe, posiadając prawo jazdy B, możesz również prowadzić auto z przyczepką. Tutaj jednak trzeba nieco głębiej sięgnąć do zasad. Dlaczego? Bo nie każdy zestaw będzie traktowany tak samo i nie wszystkie można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B. W jakich sytuacjach możesz śmiało siadać za kółkiem zestawu z kat. B?

  1. Auto ma DMC do 3,5 tony i ciągnie przyczepkę o DMC do 750 kg.
  2. Przyczepka ma DMC powyżej 750 kg, ale łącznie zestaw nie przekracza DMC do 3,5 tony.

W przypadku przekroczenia powyższych wartości należy odbyć kurs B+E. Warto też postarać się o kod 96 do prawa jazdy. Wtedy bez przeszkód można ciągnąć zestaw o łącznej DMC do 4250 kg.

Kategoria B a pojazdy inne niż samochodowe

Są jeszcze inne pojazdy, którymi możesz kierować, mając prawo jazdy kat. B. Jednym z nich jest pojazd wolnobieżny (prędkość maksymalna do 25 km/h z wyłączeniem ciągników rolniczych). Inny typ to ciągniki rolnicze oraz zespoły pojazdów składające się z ww. i przyczepy lekkiej. Co ciekawe, każdy posiadacz prawa jazdy B ma też uprawnienia do kierowania jednośladami. Od razu po otrzymaniu dokumentu może wsiadać  za stery motoroweru do 50 cm3 pojemności skokowej. Gdy staż posiadania prawa jazdy kategorii B przekroczy 3 lata, może też prowadzić motocykle do 125 cm3 pojemności.

Poza jednośladami kierowca z prawem jazdy B może prowadzić też trójkołowce z homologacją L5e i czterokołowce np. wszystkie pojazdy na kategorię AM i B1.

Prawo jazdy B a uprawnienia za granicą Polski

To, że w Polsce możesz prowadzić ww. pojazdy i zestawy na kategorii B, nie oznacza, że w innych krajach jest podobnie. Dlatego przed wyruszeniem w podróż za granicę upewnij się, jakie tam panują zasady na drogach. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę o zasadach poruszania się pojazdami skorzystaj z poradników od BeDriver. Udanej podróży!

Wróć do bloga