Czym są punkty karne i ile możesz ich mieć?

W roku 1993 wprowadzono pojęcie punktów karnych w Polsce. Ich celem było zniechęcenie osób notorycznie łamiących przepisy do dalszej jazdy bez uwzględniania zasad. Czy po blisko ok. 30 latach pomysł ten nadal ma się dobrze? Ile punktów możesz mieć, a co Ci grozi za przekroczenie limitu? Przeczytaj!

Czym są punkty karne?

Mówiąc prosto punkty karne to informacja liczbowa przydzielana kierowcy łamiącemu zasady ruchu drogowego. Ich liczba jest określana przez policjanta, który wręcza kierowcy mandat za przewinienie. Co ważne, istnieje limit punktów karnych, więc nie można ich zbierać w nieskończoność. W skrajnej sytuacji kierowca stale omijający zasady obowiązujące na ulicach może stracić prawo jazdy.

Ile punktów karnych można mieć?

Aktualny limit punktów karnych dla kierowców to 24 i 20. Od czego zależy różnica? Osoba posiadająca prawo jazdy od ponad roku, może zgromadzić na swoim koncie maksymalnie 24 punkty karne i nadal jeździć autem. Jeżeli przekroczy tę liczbę, zostaje skierowana na badania psychologiczne i egzamin państwowy na prawo jazdy. A ile punktów karnych może mieć młody kierowca? Jeżeli masz prawo jazdy krócej niż rok, limit punktów karnych to 20. W momencie przekroczenia procedura odzyskania prawka obejmuje ponowne odbycie całego kursu łącznie z egzaminami.

Czy punkty karne się kasują?

Na szczęście (dla kierowców będących na bakier z prawem) tak. Do września 2022 roku możliwe jest odbycie kursu redukującego, który trwa kilka godzin i kosztuje do 400 zł. Dzięki niemu można wykasować ostatnie 6 punktów, które się otrzymało. Jednak taka opcja już niedługo przestanie być dostępna i trzeba będzie czekać 2 lata od momentu zapłacenia mandatu, by punkty karne zostały usunięte.

Jakie konsekwencje mają punkty karne?

Jest jeszcze coś, co powoduje, że zdobywanie punktów karnych się po prostu nie opłaca. Chodzi o podnoszenie stawek OC i AC dla piratów drogowych. To nowość, która dopiero wchodzi w życie. Firmy ubezpieczeniowe mają możliwość ustalić w bazie danych, czy dany kierowca ma punkty karne. Widać więc, że zbieranie punktów karnych zupełnie się nie opłaca.

W jaki sposób poznać liczbę punktów karnych?

Czasem kierowca może stracić rachubę, jeśli chodzi o jego punkty karne. Jak sprawdzić ich dokładną liczbę? To proste – wystarczy pójść na najbliższy komisariat i poprosić o ich podanie. Oczywiście można to zrobić tylko dla siebie, a w przypadku wysłania w to miejsce kogoś innego potrzebne jest oświadczenie upoważnienia. Oczywiście jest łatwiejszy sposób – to strona obywatel.gov. W tym miejscu możesz ustalić bez wychodzenia z domu, ile masz punktów karnych.

Punkty karne – podsumowanie

Bezpieczna i przepisowa jazda to nie tylko komfort, ale też oszczędność na mandatach i punktach karnych. Dlatego zawsze pamiętaj, by przestrzegać zasad ruchu drogowego. A jeśli interesuje Cię oferta kursów prawa jazdy oraz opinie innych kursantów, polecamy sprawdzenie naszego rankingu szkół jazdy w Warszawie.

Wróć do bloga