Czy po zdanym egzaminie na prawo jazdy możesz jeździć autem?

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy to powód do radości, a jeśli jeszcze go nie posiadasz to koniecznie sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie. Jednak po odebraniu dokumentu potwierdzającego jego pozytywny wynik trzeba jeszcze wnioskować o wydanie prawa jazdy. Czy w międzyczasie możesz prowadzić auto? Przeczytaj!

Czy po egzaminie możesz jeździć?

Niektórzy po zdanie prawka mogą się zastanawiać – czy po zdanym egzaminie mogę jeździć? Niestety, odpowiedź brzmi: nie. Dlaczego? Bo pozytywny wynik egzaminu praktycznego i teoretycznego uprawnia Cię do wnioskowania o prawo jazdy, a nie jest jego równoznacznością. Oznacza to, że po sukcesie na egzaminie musisz jeszcze wyrobić dokument potwierdzający, że masz uprawnienia do kierowania pojazdami określonej kategorii.

Co się stanie, gdy zaczniesz prowadzić auto po egzaminie bez dokumentu?

A co jeśli jednak wsiądziesz do samochodu po zdanym egzaminie? Cóż, będzie Cię to drogo kosztować. Taka przejażdżka traktowana jest jako kierowanie pojazdem bez prawa jazdy i mandat opiewa na 500 zł. Nie pomogą tłumaczenia, że właśnie zdałeś egzamin i czekasz na odbiór dokumentu. Policjant może się jeszcze bardziej zirytować Twoją nieznajomością przepisów, co nie polepszy Twojej sytuacji. Dlatego zaraz po zdanym egzaminie najlepiej jest wnioskować o wydanie prawa jazdy w odpowiednim urzędzie.

Gdzie składa się wniosek o wydanie prawa jazdy?

Organem uprawnionym do składania w nim dokumentów o wydanie prawa jazdy jest wydział komunikacji w Starostwie Powiatowym lub Urząd Miasta. To właśnie do jednego z tych urzędów musisz się udać, żeby złożyć niezbędny formularz. Nic Ci on jednak nie da jeśli nie wniesiesz opłaty. Jest to dokładnie 100 zł i 50 groszy. Możesz ją uiścić na trzy sposoby – płacąc online, w kasie urzędu lub na poczcie. Potwierdzenie wniesienia opłaty i poprawnie złożony wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy gwarantują Ci możliwość jego uzyskania.

Czy można jeździć po zdanym prawku – wnioski

Dopóki w Twoich rękach nie będzie dokumentu potwierdzającego posiadane kwalifikacje do kierowania pojazdami, nie możesz prowadzić auta. Dlatego lepiej nie próbować swoich sił przed otrzymaniem prawka. Jeśli chcesz jeździć bezpiecznie i zgodnie z prawem skorzystaj z innych porad od BeDriver!

Wróć do bloga