Czy kierunkowskazy na rondzie są potrzebne?

Włączanie kierunkowskazów na rondzie nie dla każdego kierowcy jest oczywiste. Niektórzy robią to nawet w momencie objeżdżania wysepki i jeżdżą z lewym kierunkiem, inni natomiast nie włączają nawet kierunkowskazu w prawo. Jak powinno się robić, by Twoje zamiary były czytelne dla innych? Przeczytaj!

Kiedy należy zastosować kierunkowskaz na rondzie?

Jest kilka sytuacji, w których kierunkowskaz na rondzie jest potrzebny. Pierwsza z nich to zamiar zjazdu pierwszym zjazdem. Potocznie można powiedzieć, że kierowca będzie jechał „w prawo”. W takiej sytuacji należy włączyć kierunkowskaz jeszcze przed rondem, by inni uczestnicy ruchu wiedzieli, gdzie zamierzasz jechać. Kolejna kwestia to zjazd którymkolwiek innym zjazdem. Według prawa „kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu”. Oznacza to, że tuż przed zjazdem z ronda należy włączyć kierunkowskaz w prawo i wykonać manewr opuszczenia ronda.

Sygnalizowanie zmiany pasa ruchu na rondzie wielopasmowym

W związku z powyższym cytatem warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – sygnalizowanie pasa ruchu. Kierunkowskaz na rondzie przydaje się nie tylko w momencie poinformowania o zamiarze zjazdu. Koniecznie należy go użyć przy zmianie pasa ruchu. Dla przykładu, jeśli poruszasz się skrajny lewym pasem na rondzie, to nie wolno Ci zjechać na prawy pas bez włączenia kierunkowskazu w prawo. Co więcej, nie wolno Ci również zająć prawego pasa bez wcześniejszego ustąpienia pierwszeństwa pojazdom jadącym prawym pasem. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas zjazdu z ronda. Dzięki temu, że przepuścisz kierowców na prawym pasie, nie zajedziesz im drogi podczas zjazdu z ronda z lewego pasa.

Jazda po rondzie a kierunkowskaz w lewo

Wiele osób nurtuje konieczność włączania lewego kierunkowskazu na rondzie. Z jednej strony są przypadki oblanych egzaminów za brak takiego sygnalizatora, z drugiej natomiast takie zachowanie nie wynika z żadnego przepisu prawa o ruchu drogowym. Skąd więc takie zamieszanie? 

Przede wszystkim zwolennicy lewego kierunkowskazu na rondzie wskazują, że daje on podpowiedź innym o zamiarze jazdy w lewo. Ma to poprawiać widoczność oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Natomiast przeciwnicy takiego sygnalizowania powołują się na zapis o zasadach włączania kierunkowskazów. Trzeba je uruchamiać w momencie zamiaru zmiany pasa lub kierunku jazdy. Co do zasady poruszanie się po rondzie nie zmienia kierunku jazdy, więc lewy kierunkowskaz na rondzie jest w takiej sytuacji zbędny.

Jest jednak pewien warunek, który mobilizuje do włączania lewego kierunkowskazu – zmiana pasa na lewy podczas jazdy po rondzie. Może to być konieczne, gdy np. kierowca chce ominąć przeszkodę na pasie prawym lub środkowym. W tym przypadku mowa o zmianie pasa więc kierunkowskaz jest uzasadniony.

Kierunkowskazy na rondzie – wnioski

Trzeba przyznać, że zamiar jazdy w lewo z kierunkowskazem w lewo jest dla niektórych niezrozumiały. Prawo nie nakazuje takich działań. Jednak nie jest to zabronione. Dlatego jeśli chcesz włączać kierunkowskaz w lewo na rondzie, możesz to robić. Zawsze jednak dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Sprawdź też inne porady od BeDriver!

Wróć do bloga