Czy jesteś gotowy, żeby zdawać na prawo jazdy? Przemyśl tych 8 pytań!

Kto dzisiaj nie chciałby mieć swojego auta i śmigać nim po ulicach? Zanim jednak zapiszesz się na prawo jazdy, przeczytaj nasze wskazówki. Dzięki nim upewnisz się, czy masz predyspozycje do jazdy autem!

Pytanie 1 – czy zdrowie pozwala ci na prawo jazdy?

Zacznijmy od mocno rozsądkowego tematu. Osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem, nie mają się nad czym zastanawiać. Ale jeśli nosisz okulary albo soczewki lub aparat słuchowy, możesz się zwyczajnie martwić, czy prawo jazdy jest dla ciebie. Mamy dobrą wiadomość – to lekarz orzecznik sprawdzi, czy twój stan zdrowia umożliwia jazdę samochodem. Tobie może się jedynie wydawać, ale osoba z wykształceniem medycznym i uprawnieniami do orzecznictwa, wyda najlepszy osąd. Dlatego zdaj się na niego.

Pytanie 2 – czy masz kasę na kurs?

Jeździć autem jest fajnie, ale kurs na prawo jazdy swoje kosztuje. Ile? Możesz to sprawdzić w BeDriver, wybierając propozycje konkretnych ośrodków szkolenia kierowców. Sumując wszystkie koszty, możesz mieć pewność, że całość wyniesie ponad 2000 zł. Jeśli nie masz takich pieniędzy, albo myślisz, że w trakcie kursu jakoś cudownie pojawią się na twoim koncie, po prostu nie podchodź jeszcze do niego. Na spokojnie uzbieraj całą sumę i dopiero później zapisz się na szkolenie. 

Pytanie 3 – czy masz dryg do kierownicy?

Jak to sprawdzić? Pojeździj nieco w ruchu ulicznym rowerem. Jak się z tym czujesz? Czy na samą myśl o wyjeździe w miasto swoim jednośladem masz gęsią skórkę na rękach? Może to oznaczać, że prowadzenie samochodu tym bardziej będzie cię stresowało. Ale zaraz zaraz. Przecież nikt nie mówi, że skoro się stresujesz, to prawo jazdy nie jest dla ciebie. Po prostu będzie trzeba przełamać dodatkowe lęki i stawić im czoła. To nie jest jakaś czarna magia czy tajemnica. Po prostu możesz się tego nauczyć!

Pytanie 4 – po co ci prawo jazdy?

Kolejna ważna spraw. Kurs na prawko kosztuje i trwa trochę czasu (zwykle ponad 2 miesiące od zapisania się na szkolenie do zdania egzaminów). Jasne jest, że prawo jazdy bardzo się przydaje i dzisiaj sporo osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Ale czy TOBIE jest naprawdę potrzebne? Czy jest szansa, że będzie auto, którym będziesz jeździć? A może pozostanie ci do dyspozycji jedynie rower? Weź to pod uwagę, bo może teraz nie jest najlepszy moment na zdawanie prawka. 

Pytanie 5 – co wiesz o samochodach?

Nie myśl sobie, że mamy na myśli poznawanie modeli po kształcie reflektorów, nie o to w tym chodzi. Chcemy raczej zapytać, jakie masz pojęcie o motoryzacji. Czy auta są dla ciebie identyczne, ale mają jedynie inne kolory? Czy rozróżniasz światła mijania od drogowych? Czy podstawowe zagadnienia z obsługi serwisowej auta są ci znane? To wszystko pomoże ci zrozumieć, czy prawo jazdy jest dla ciebie. Jeśli nie wiesz nic o samochodach, ale czujesz, że musisz mieć prawko, po prostu zainteresuj się tematem motoryzacji bliżej.

Pytanie 6 – co sądzisz o swoim podejściu do zasad drogowych?

„Zasady są po to, by je łamać”! Tak mawia niejeden nastolatek. Na drodze kończy się to zwykle mandatem, a w gorszych chwilach też wypadkiem. Dlatego przeanalizuj swoje podejście do przepisów. Prawo jazdy nie jest dla ludzi, którzy uważają, że droga to ich prywatny tor wyścigowy. Uczyłeś/uczyłaś się jeździć dzięki serii NFS albo „Szybcy Wściekli”? Na drodze lepiej tego nie powtarzaj!

Pytanie 7 – czy lubisz się uczyć?

Na kursie będzie trzeba przyswoić sobie sporo materiału teoretycznego i zapoznać się z technikami jazdy autem. Wszystko to nie będzie jedynie wiedzą akademicką, ale informacjami, które będziesz zobligowany/zobligowana wprowadzić w życie! Kurs na prawko nie jest dla ludzi, którzy nie przyswajają wiedzy. Potem, jako kierowca, również będziesz zmuszony/zmuszona do nauki. Często niestety na swoich błędach. 

Pytanie 8 – czy masz za sobą traumę po wypadku?

To bardzo ważna kwestia. Czasami strach przed wejściem do auta jest tak silny, że nie da się go (jeszcze) opanować. Prawo jazdy może być dla ciebie trudne do osiągnięcia, jeśli w przeszłości doświadczyłeś/doświadczyłaś wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu. Oczywiście nie chcemy tego negować i masz prawo do strachu. Czy dasz radę go pokonać? Odpowiedz sobie na to szczerze.

Podsumowanie

Sporo osób chciałoby mieć prawo jazdy i swoje auto. Ale czy ty do takich należysz? Postanów sobie solidnie przeanalizować powyższe punkty. Jeśli masz coś do poprawy, to bierz się do pracy. A potem śmiało wyszukaj na BeDriver odpowiednią szkołę jazdy i instruktora! W swojej bazie posiadamy szkoły jazdy z całej Polski, między innymi rankingi szkół nauki jazdy z Warszawy i okolic!

Wróć do bloga