Auto sportowe dla młodego kierowcy – 3 świetne propozycje

Pierwsze auto nie zawsze musi być nudne. Zwykle młodzi kierowcy celują w samochody segmentu B lub C, które nie generują zbyt wysokich kosztów i są relatywnie tanie w naprawach. Jednak niektórzy szukają mocniejszych wrażeń i chcą od razu wsiadać do aut z mocniejszym charakterem. Jakie propozycje takich samochodów są warte uwagi? Sprawdź!

Auto sportowe dla młodego kierowcy, czyli w zasadzie jakie?

Toyota Supra z 2JZ, Corvette ZR1, Audi RS6, a może Koenigsegg Regera? Nie, w tym artykule nie będziemy poruszać tematyki takich modeli. Po pierwsze są ponad budżetem 90% młodych ludzi, a poza tym nie nadają się na pierwsze auto, dla kogoś, kto dopiero zdał prawo jazdy. Auto sportowe dla młodego kierowcy to raczej samochód, którym można czasem pojechać nieco szybciej na wyznaczonym na to odcinku i jest nasycony sportowym stylem. O takie auto jest o wiele łatwiej w cywilnej formie. Daje sporo frajdy z jazdy i nie kosztuje majątku tak jak wymienione wyżej modele. A więc, co można wybrać dla młodego kierowcy?

BMW E46 (1998–2007)

Chyba nikogo nie zaskakuje to, że E46 znalazł się na samym początku zestawienia. BMW E46 jest synonimem sportu w cywilnej odsłonie. Od razu zaznaczamy, że nie bierzemy pod uwagę wersji M3, bo jest droga i bardzo trudna do znalezienia w satysfakcjonującym stanie. Jednak jako auto sportowe dla młodego kierowcy BMW E46 jest jak najbardziej polecanym modelem.

Warto przyjrzeć się zwłaszcza egzemplarzom z silnikiem powyżej 2 litrów pojemności. Mowa o oznaczeniach 320i, 323i oraz 325i. Znajdziesz tu silniki o mocach od 150 KM do 192 KM. Jednostki te bardzo dobrze współpracują z instalacją LPG, co dla młodego kierowcy z ograniczonym budżetem ma spore znaczenie. Nie da się przy okazji zapomnieć o tym, że w tym aucie pracują jednostki 6-cylindrowe w układzie rzędowym, które generują świetne wrażenia akustyczne. Poza tym napęd na tylną oś daj sporo frajdy z jazdy.

Honda Civic VII (2001–2005)

Teraz przesiadamy się na jeszcze bardziej cywilne auto. Honda Civic od zawsze jest synonimem japońskiego charakteru i uzyskiwania mocy z wysokich obrotów. Zwłaszcza starsze wersje wyposażone w wolnossące jednostki z systemem zmiennych faz rozrządu V-TEC zapewniają mnóstwo przyjemności z jazdy. Dla młodego kierowcy proponujemy wariant Civic VII w dowolnej wersji silnikowej. Równowagą między kosztami utrzymania a osiągami jest jednostka 1.6 16V, która generuje 110 KM. W tak lekkim nadwoziu to naprawdę sporo mocy. Takie auto sportowe dla młodego kierowcy w zupełności spełni oczekiwania.

Oczywiście dla fanów motoryzacji japońskiej przygotowano też wersję 2.0 16V o mocy 200 KM. Auto o oznaczeniu Type R daje tak niesamowite wrażenia z jazdy, że trudno ją porównywać z jakąkolwiek inną jednostką tego samego modelu. Trzeba jednak powiedzieć, że może być trudno o znalezienie „niezajechanego” egzemplarza w przystępnej cenie. Jeśli jednak Ci się to uda, to nawet nas weźmie zazdrość o japońskie konie mechaniczne.

Audi A3 8L (1996–2003)

Koncern VAG również ma w swojej ofercie pojazdy o sportowym charakterze w owczej skórze. Do takich z pewnością zalicza się Audi A3. Pierwszy model o oznaczeniu 8L od razu zdobył popularność na rynku również w Polsce. Stosowano w nim różne opcje silnikowe, wśród których najlepsza to bez wątpienia 1.8 Turbo. W wersji standardowej A3 dysponowała mocą od 150 do 180 KM i taka wersja jest najczęściej spotykana w ogłoszeniach internetowych. Jednostka ta dysponuje 20 zaworową głowicą, o ustawieniu 3 zaworów na cylinder ssący i 2 na wydechowy. Taki zwiększony przepływ gazów zapewnia świetne osiągi, a dodatkowe doładowanie sprzyja elastyczności podczas jazdy. Opisywane auto sportowe dla młodego kierowcy nie ma też trudności z jazdą na LPG.

Dla najwierniejszych fanów przygotowano jednak o wiele mocniejszą wersję. Nadal pracuje tutaj sprawdzona jednostka 1.8 Turbo jednak jej moc to 210 KM lub 225 KM. Model ten opatrzony jest sygnaturą S3 i posiada również wzmocnione zawieszenie oraz sportowe elementy karoserii i wnętrza. Gratka dla każdego fana hot hatchy.

Sportowe auto dla młodego kierowcy – czy to dobry pomysł?

Niejeden miałby wątpliwości co do wyboru auta o sportowym zacięciu dla młodego kierowcy. Warto pamiętać, że pewność za kierownicą bierze się głównie z doświadczenia i rozsądku. Wsiadanie za kółko bardzo mocnego auta bez większego doświadczenia może powodować niepotrzebne kłopoty. Dlatego lepiej nie celować w najmocniejsze wersje silnikowe i zawsze w każdych warunkach przestrzegać zasad ruchu drogowego. Wtedy wszystko będzie absolutnie w porządku.

Jeśli szukasz innych porad dla młodych kierowców lub dopiero poszukujesz najlepszej szkoły jazdy w twoim mieście zerknij na BeDriver!

Wróć do bloga