AC dla młodego kierowcy – ile kosztuje i czy warto?

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC jest dla młodego kierowcy bezdyskusyjny. Inaczej jest w przypadku AC. To dobrowolna polisa dodatkowa, która może się bardzo przydać lub stanowić zbędny wydatek. Jak młody kierowca może ustalić, czy takie ubezpieczenie AC mu się przyda? Przekonaj się!

Czym jest ubezpieczenie AC?

AC to inaczej AutoCasco, czyli polisa zapewniająca odszkodowanie wypłacane, gdy szkodę ponosi osoba winna zdarzenia. Dlatego z jednej strony OC i AC dla młodych kierowców jest sporym obciążeniem, z drugiej natomiast – zwłaszcza to drugie – może przydać się szybciej, niż myślisz. Wszystko dlatego, że to właśnie niedoświadczeni kierowcy przed 25 rokiem życia powodują najwięcej wypadków. Oznacza to, że zaraz po zdaniu prawa jazdy może dojść do sytuacji, gdy odszkodowanie za spowodowane zdarzenie bardzo Ci się przyda.

W jakich sytuacjach działa autocasco?

Trzeba śmiało stwierdzić, że AC dla młodych kierowców to bardzo dobra opcja. Dlaczego? Po pierwsze, ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy auta lub wypłaca ekwiwalent szkody całkowitej. Po drugie, brane są tu pod uwagę działania sprawcy, a to właśnie młodzi odpowiadają za sporą część kolizji i wypadków. Dlatego AC dla młodych kierowców może uratować „skórę” niejednej niedoświadczonej osobie. Po trzecie, AC chroni Twoje auto w sytuacjach losowych. Gdy dojdzie do szkody parkingowej, a sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, ubezpieczyciel wypłaci Ci środki na naprawę. Podobnie, gdy czynnik niezależny np. burza z gradem czy upadająca gałąź zniszczy samochód, wtedy też możesz liczyć na zwrot kosztów remontu. To samo tyczy się kradzieży czy aktu wandalizmu.

Czy AC jest Ci naprawdę potrzebne?

Zdania na ten temat są podzielone. Pod względem użyteczności jest to naprawdę świetny produkt ubezpieczeniowy. Jednak AC dla młodych kierowców to polisa zdecydowanie droższa niż w przypadku doświadczonych właścicieli pojazdów. Dlatego mocno podnosi koszty użytkowania pojazdu, które i tak w przypadku młodej osoby są trudne do udźwignięcia.
Dlatego przed podjęciem decyzji, warto najpierw wyszukać najlepszą opcję ubezpieczenia AC dla młodych kierowców i sprawdzić ile kosztuje. Wtedy może się okazać, że wydatek nie będzie aż tak wysoki. Sprawdź też inne porady, które BeDriver przygotował dla Ciebie!

Wróć do bloga